Andrzej Sapkowski: Tűzkeresztség (Vaják 5.)


A Tűzkeresztség a Vaják-sorozat ötödik köteteként erősen Geraltra fókuszál, szerepeltetve mellette egy új, egészen egyedi karaktert, Milvát. Ők, Kökörcsin, valamint egy szintén új szereplő hosszú vándorlásba kezdenek, hogy Cirit megmentsék. A bonyodalmas kalandokkal tűzdelt utazás erősen A Gyűrűk Urára emlékeztetett. 


Kezdetben Milvát inkább semleges figurának éreztem, mint a történet szempontjából jelentősnek, később azonban megkedveltem. Eleinte Geralt kalandjai sem érdekeltek különösebben, csak Cirire voltam kíváncsi, mikor azonban rájöttem, hogy ő bizony itt nem fog szerepelni - vagy csak nagyon keveset -, már nem vártam a megjelenését, ennek következtében pedig elkezdtem jobban élvezni a cselekményt. Persze, ettől még nagyon nehezményeztem azt, hogy a mostanra már kedvenc szereplőm nincs sehol. 

„Sapkowski könyvei felfrissítik a fantasy megfáradt zsánerét."
FANTASY BOOK REVIEW

A varázslógyűlést ért támadásban Geralt súlyosan megsérült. A vaják feladata, hogy védje az ártatlanokat és megsegítse a szükségben azokat, akiket nagy hatalmú és veszedelmes szörnyek fenyegetnek. Most azonban sötétség borult a világra, és Ciri, Cintra trónjának várományosa, eltűnt – egy pletyka szerint a niflgaardi udvarban készül az esküvőjére. Geraltnak nincs választása: sérülései ellenére útnak kell indulnia, hogy megmentse a lányt.

Andrzej Sapkowski 1948-ban született Lengyelországban. Hazája egyik leghíresebb és legsikeresebb szerzőjének számít. A World Fantasy Életműdíjjal kitüntetett szerző Vaják-sorozatával nemzetközi sikert aratott, könyvei alapján képregények és számítógépes játékok is készültek, 2019-ben pedig a Netflix forgatott belőlük sorozatot Henry Cavill főszereplésével.


Középtájon kissé leült a történet, nem igazán akart haladni, és olyan érzésem volt, mint az első két novelláskötetet olvasva. Aztán szerencsére ismét beindult, és a kis csapat eddig ismeretlen veszélyekkel került szembe. A politikai szál természetesen még mindig hangsúlyos, én meg természetesen még mindig nem értem, illetve nem is különösebben érdekel. Annak kifejezetten örültem viszont, hogy a politikai bonyodalmak szempontjából jelentős karakterek, mint például Dijkstra, nem szerepeltek a kötetben, maximum csak említés szintjén.

A törpök megjelenésével Sapkowski üde színfoltot vitt a könyvbe, Regisen keresztül pedig a filozofikus gondolatok is megjelentek. Főszereplőink arról beszélgettek, miért is viszolyognak az emberek a vámpíroktól, és a vér ebben tulajdonképpen milyen szerepet játszik. Bár a gondolatok tetszettek, Regis filozofálgatása nekem néha kissé túl sok volt, bár én egyértelműen nem szeretem a filozófiát.

– Ezek meggyilkoltak! – ordította a költő, halott létére egész hangosan. – Vérzek! Meghalok!
255. oldal, GABO, Budapest, 2020
424 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634069270 · Fordította: Kellermann Viktória

A kötet lényegében a fő történetszálhoz nem sokat tett hozzá. Geralt ugyan fontos információkhoz jut Cirit illetően, illetve erős csapat kovácsolódik a lányt kereső úton, nem haladunk a végkifejlet felé. A varázslóknak van ideje és lehetősége összeszedni magukat, bonyolult témákat hoznak a könyvbe, melyeket őszintén szólva nem tudtam követni, a háttérinformációk szempontjából viszont tudom, hogy fontosak.

Írói stílus szempontjából megint úgy érzem, hogy átestünk a ló túloldalára. A monológok és párbeszédek egyre többször tűntek követhetetlenül hosszúnak, a szóhasználat pedig még mindig túlzóan fennkölt, többször megakasztja az olvasást. Az F betűs nevek is hasonlóak voltak számomra, nem egyszer rá kellett keresnem, hogy ki kicsoda, mert könnyen összekeverhető neveket viseltek.


Összességében
A hibái ellenére élveztem a Vaják ötödik kötetét, még ha az új karakterekkel és új helyzetekkel nem is olyan könnyen barátkoztam meg. A fő cselekményszál szempontjából nem történik előrelépés, Geraltnak azonban fontos információk jutnak tudomására Cirivel kapcsolatban, a lányért induló csapat kalandjai során pedig sok, korábban nem tapasztalt helyzettel kell szembenézniük.


A sorozat kötetei
>> 5. Andrzej Sapkowski: Tűzkeresztség <<
6. Andrzej Sapkowski: Fecske-torony
7. Andrzej Sapkowski: A tó úrnője


Ha tetszett, olvasd el ezeket is:
George R. R. Martin: Trónok harca Mark Lawrence: Tövisek ​Hercege Erin A. Craig: House ​of Salt and Sorrows – Só és bánat háza Moskát Anita: Horgonyhely Stephen King: A Setét Torony – A harcos
NE SZÜRKÉZZEN:

Megjegyzések