Andrzej Sapkowski: Az utolsó kívánság (Vaják 1.)

Geralt a vajákok közé tartozik: mágikus képességeinek köszönhetően, amelyeket hosszan tartó kiképzése és egy rejtélyes elixír csak még tovább csiszolt, zseniális és könyörtelen harcos hírében áll. Ugyanakkor nem hétköznapi gyilkos: célpontjai vérszomjas szörnyetegek és aljas fenevadak, amelyek mindenütt hatalmas pusztítást végeznek, és megtámadják az ártatlanokat. Hiába tűnik azonban valami gonosznak vagy jónak, nem biztos, hogy valóban az – és minden mesében van egy csipetnyi igazság.

Az utolsó kívánság novelláskötete tökéletes bevezető Andrzej Sapkowski egyedülálló fantasyvilágához. A World Fantasy Életműdíjjal kitüntetett szerző a Vaják-sorozatával nemcsak nemzetközi sikert aratott, könyvei alapján képregények és számítógépes játékok is készültek, 2019-ben pedig a Netflix forgatott belőlük sorozatot Henry Cavill (Az acélember) főszereplésével.


Ríviai Geralt történetével a Netflix-sorozatnak köszönhetően ismerkedtem meg. Anyával közösen kezdtük el nézni karácsonykor, és bár akadtak alkalmak, amikor egyáltalán nem értettük, mi történik, csak és kizárólag a cselekmény miatt néztük a sorozatot.


Röviddel a sorozat debütálása után könyvben is nekiveselkedtem Geralt történetének, azonban az első kötetnél tovább nem jutottam. Tavaly viszont hatalmas akciók voltak a GABO kiadónál, így sikerült egyben beszereznem a könyveket, idén pedig úgy döntöttem, átrágom magam rajtuk.

Pusztán a könyv alapján nem biztos, hogy nagy rajongója lettem volna a Vaják-sorozatnak. Rettenetesen zavart, hogy nem volt benne egy térkép, amelyen nyomon tudtam volna követni, hogy éppen hol is játszódik egy-egy novella, ezen felül A Narancsfa-kolostor után a Vaják esetében is örültem volna egy kis függeléknek a karakterekről. Több szereplőre is rá kellett keresnem, hogy egyrészt hogy is néztek ki a Netflix-adaptációban (fotografikus memória ugyebár...), másrészt hogyan kapcsolódnak egymáshoz az egyes szereplők. 

Ezt akarjátok mindenki másra rákényszeríteni? A meggyőződést, hogy eljött a ti időtök, a ti emberi érátok és korotok, és hogy az, amit más fajokkal műveltek, éppoly természetes, mint hogy felkel és lenyugszik a nap? Hogy ebbe mindenkinek bele kell nyugodnia, el kell fogadniuk? És még te vádolsz gőggel engem? Te mégis miféle nézeteket hangoztatsz? Ti, emberek, miért nem értitek meg végre: abban, hogy ti uraljátok a világot, épp annyi a természetes, mint a tetvekben, amik elszaporodnak a bundán? Épp ilyen eredménnyel ajánlhatnád fel nekem a tetvekkel való együttélést, épp ilyen figyelmesen hallgatnám a tetvet is, ha felsőbbrendűségének elismeréséért cserébe beleegyezne, hogy közösen használjuk a bundát.
247. oldal, GABO, Budapest, 2019
348 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635660346 · Fordította: Kellermann Viktória


Hiába láttam a sorozatot és olvastam immár másodjára ezt a kötetet, az idősík még mindig csak az internet segítségével vált követhetővé számomra. Redditen találtam néhány magyarázatot, ami alapján felállítottam a szerintem legautentikusabb eseményfolyamot:
  1. Pénz kérdése
  2. Egy csepp igazság / A kisebbik rossz → itt szerintem variálható a sorrend
  3. A világ peremén
  4. Az utolsó kívánság
  5. A vaják
  6. A belső hang I-VII
Ríviai Geralt történetének bonyolult, összetett cselekménye van, melyet Sapkowski bonyolult nyelvezettel írt meg, így hiába fordulatos és pörgős a kötet, számomra időigényes volt. Sokkal jobban értettem így, hogy a Netflix-sorozatból már három évadot láttam, és tudom, hova futnak ki az események. Néhány utalás mégis követhetetlen volt számomra (vagy csak túl fáradt voltam hozzá épp, nem tudom), és néhány csatajelenet is nehezen állt össze fejben. Ilyenkor nagy segítség volt, hogy felidézhettem a sorozat vágóképeit.

Első olvasásra nem tűntek fel, most azonban annál jobban elnyerték a tetszésemet a megjelenő népmesei elemek. Találkozhatuk Hófehérkével és Csipkerózsikával, ugyanakkor megjelenik a Szépség és a Szörnyeteg története is.

Térjünk át a szereplőkre. Geralt alakja talán inkább a sorozatnak (khm, Henry Cavillnek), mint a könyvnek köszönhetően vált számomra annyira szimpatikussá, csakúgy, mint Kökörcsin, aki a könyvben, főleg Az utolsó kívánság című novellában irritált kissé. A könyvben ugyanakkor sokkal erőteljesebbek, zseniálisabbak voltak a poénok és a beszólások, nagyon jót mosolyogtam rajtuk.

És remélem nem én vagyok az egyetlen, aki már csak a könyvre gondolva egyből hallja a fejében az ikonikus dalt.



Összességében
Második olvasásra sokkal érthetőbb volt a könyv, az internetnek hála az események sorát is sikerült magamban felállítani. Ugyanakkor a Netflix-adaptáció nélkül nem biztos, hogy rajongója lettem volna a történetnek, mert a könyv alapján sem Geralt, sem Kökörcsin nem vált annyira szimpatikussá, Sapkowski írásmódja és néha nehezen követhető utalásai valószínűleg elvették volna a kedvemet a folytatástól. Pedig amúgy egy izgalmas, pörgős olvasmánnyal gazdagodik az, aki nekiveselkedik a kötetnek.


A sorozat kötetei
>> 1. Andrzej Sapkowski: Az utolsó kívánság <<
6. Andrzej Sapkowski: Fecske-torony
7. Andrzej Sapkowski: A tó úrnője

Megjegyzések