Fitzgerald története az ELTE Anglisztika alapszakán, Amerikai irodalom tárgyból kötelező olvasmány volt, akkoriban azonban negyedennyi időm sem volt olvasni, így csak az összefoglalóját jegyzeteltem ki magamnak és a vizsga után szinte azonnal el is felejtettem, miről szól. Hogy őszinte legyek, ez a könyv tényleges elolvasása után is így történt, ugyanis számomra olyan mértékben unamas és semmitmondó volt.
A könyv - bár pontosan száz évvel ezelőtt jelent meg - számomra nem adta át a '20-as évek hangulatát, mely egyébként a történet fő célja lett volna. Rettenetesen
fura az írásmód - eléggé csapongóak a leírások és Fitzgerald csak odavet a cselekmény szempontjából fontos infókat, miközben lényegtelen múltbeli sérelmeket odalakon keresztül tud ecsetelni. Molyon @sassenach felhasználó használta az "unalmasan fura" kifejezést a könyv egészére, mellyel teljes mértékig tudok azonosulni.
Azt mondod, hogy a múltat nem lehet újra élni? Miért ne lehetne?
Jay Gatsby, a titokzatos milliomos felemelkedésének, tündöklésének és bukásának története nemcsak a dekadens és túlhabzó „dzsesszkorszakot”, a húszas éveket jeleníti meg művészi tökéllyel, hanem az amerikai mitológia, „az amerikai álom” olyan örök témáit is, mint ambíció, pénz és hatalom bűvölete, a lehetetlen megkísértése és az újrakezdés lehetősége. A szegény sorból származó Gatsby beleszeret egy gazdag lányba, Daisybe; a háború elsodorja őket egymástól, s míg a fiatalember a tengerentúlon harcol, a lány férjhez megy egy faragatlan, ámde dúsgazdag emberhez, Tom Buchananhez. Hazatérése után Gatsby fanatikus akarással (és az eszközökben nem válogatva) vagyont szerez, hogy „méltó” legyen Daisyhez és újra meghódíthassa az asszonyt, akinek még a hangja is „csupa pénz”.
Pedig a központi témák fontosak. Kiemelt szerepet kap az amerikai álom, ugyanakkor megjelennek ennek - úgymond - hiányosságai is. Éles kontrasztba kerülnek a gazdagok és a szegények, valamint az ő moráljuk és a gazdagok felsőbbségérzete. Képbe kerülnek különböző bűncselekmények, melyeknek vagy van kihatása a szereplők jövőjére, vagy nincs - nyilván társadalmi pozíció kérdése. Olyan jó könyv lehetett volna A nagy Gatsby, számomra mégsem volt az, és ez az írásmódnak és a szereplők semmilyenségének köszönhető.
– Valahányszor úgy érzed, hogy kifogásod van valami ellen – mondta – mindig jusson eszedbe, hogy nem mindenkinek volt olyan kiváltságos helyzete az életben mint neked.
7. oldal, Trubadúr, 2022
230 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156490179
Gatsbyről nagyjából a könyv felénél sikerült eldöntenem, hogy kedvelem-e egyáltalán (nem), Daisy karakterét pedig egyáltalán nem tudtam hova tenni. Házassága és konfliktuskezelési módjai botrányosak, mégis lehetett benne látni a szeretetnek és a vívódásnak valami aprócska szikráját. A kötet legsajnálatraméltóbb szereplője Mr. Gatz volt, akit fia sikerei elvakítottak, nem tudta annak látni Gatsbyt, aki valójában volt.
Összességében
Nagy csalódás volt A nagy Gatsby, a 2024-es olvasmányaim közül talán a legnagyobb. Nem tetszett az írásmód, sem a karakterek, a történetet pedig pár nap eltelte után is nehézkes visszaidézni, annyira nem hagyott bennem mély nyomot.
Ha tetszett, olvasd el ezeket is:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése