Jay Kristoff: Kinslayer – Testvérgyilkos (A Lótusz háborúja 2.)


A Lótusz háborúja trilógia második része, a Kinslayer - Testvérgyilkos egy feszített tempójú, az első betűtől kezdve izgalmas fantasy, melyet a kiadó csak 16 éves kortól ajánl olvasásra - és ezzel a besorolással egyébként teljesen egyet is értek. Bizonyos aspektusaiban hasonlít a Trónok harcához, alkalmanként szerintem meg is haladja annak kegyetlenségét. 


Ha már elindultunk a Trónok harca-vonalon, bővebben is kifejteném, miért gondolom úgy, hogy Martin klasszikusával egy lapon lehet emlegetni ezt a történetet. Véres és durva jelenetekkel bőségesen tűzdelt, melyek sokszor már-már nálam is kicsapták a biztosítékot, pedig szerintem egész jól bírom az ilyesmit. Árulások tekintetében is bőven vetekszik a Trónok harcával, nagyjából senkiben sem lehet bízni, és a legkisebb hibának is végzetes következményei lehetnek, szóval nem igazán éri meg megkedvelni a szereplőket (ennek ellenére Hana és Michi a szívemhez nőttek). Egyáltalán nem tartom ifjúságinak, minimum new adult kategória; vörös helyett zafír pöttyösnek kellene lennie.

Gyengeségben ​az erő?

ÖSSZEZÚZOTT BIRODALOM

Az őrült Yoritomo sógunt megölte Yukiko, a Vihartáncos, Shimát pedig polgárháború fenyegeti. A Lótusz Céh új sógunt akar a trónra ültetni, akinek minden vágya, hogy holtan lássa Yukikót.

SÖTÉT ÖRÖKSÉG

Yukiko és Buruu a Kagé lázadók hősei. A lány azonban lassan elveszíti az uralmat a képessége fölött, és elvakítja az apja halála miatt érzett gyűlölete. Az egyetlen szövetségese Kin, a lázadó céhtag, akinek megvannak a maga titkai.

VIHAR KÉSZÜL…

Kagé orgyilkosok készülnek leszámolni a dinasztiával. És a tomboló tenger messzeségében, a fekete üvegszigeteken Yukiko és Buruu brutális ellenféllel találja magát szemközt, amit nem lehet katanával és karommal megállítani.

„Rókák leánya vagyok. Sógungyilkos. Birodalmak legyőzője. Shima leghatalmasabb szélvihara várja, hogy a szolgálatomba szólítsam, és az eljövetele alapjaiban rázza meg a szigetet, mint a Mennydörgésisten dobjai. Vihartáncos vagyok. És te most engedelmeskedsz nekem.”

Nézz szembe te is a véráztatta múlt kísérteteivel!


Újabb és újabb szereplők tűnnek fel, a cselekmény pedig nekik köszönhetően egyre több szálon fut, hogy a lehető legtöbb aspektusát ismerjük meg a történetnek. Ez még izgalmasabbá teszi, a fejezetek ráadásul gyakran a legizgalmasabb résznél vannak megszakítva, lehet aggódni bőven a karakterekét. Ez az összetettség viszont néha megnehezíti az olvasást, könnyen ki lehet zökkenni a szereplők közti hálózatból, és ha valaki sokáig nem szerepelt, számomra  néha nehéz volt felvenni a fonalat, mi is történt vele legutóbb. Yukiko, bár a történet központi alakja, ebben a kötetben kissé háttérbe szorul, "side quest"-et teljesít, a hangsúly az összehangolt operáción van. Azonban a lánynak köszönhetően bepillantást nyerhetünk a gaijinok életébe, ami új ízzel fűszerezi a hangulatot.

A környezetvédelmi perspektíva továbbra is jelen van a történetben. A Véres Lótuszt már az első részben is a műanyaghoz hasonlítottam. Itt viszont megjelenik ennek alternatívája, a villám, mely egyértelműen a megújuló energiaforrásokkal azonosítható. 

Még bőven a kötet vége előtt a kedvenceim közé emeltem a trilógiát, pedig a harmadik részbe még bele sem kezdtem. A Kinslayer – Testvérgyilkos utolsó 200 oldala szó szerint kicsinált, ha egy GIF-fel kellene jellemezni, az emotional damage tökéletes lenne rá. Kedvem támadt kivágni a könyvet a vonatablakon utazás közben, majd mikor már egymagam lehettem vele, beismerem, csapkodtam és kiabáltam vele, egyszerűen nem fért a fejembe, hogy mennyit lehet még rajta csavarni (úgy, hogy továbbra is legyen értelme). Megfordult a fejemben, hogy biztos el akarom-e olvasni a szerzőtől a Vámpírbirodalom sorozatot, mely szintén az idei olvasmányterveim részét képezi.

"Természetesen" a kötet függővéggel zárult - hogyan máshogy -, így muszáj vagyok mihamarabb előkapni a befejező részt. Abban azonban már most biztos vagyok, hogy nem utoljára olvastam a trilógiát, biztosan le fog még kerülni a polcról. 



Összességében
Kegyetlen és letehetetlen - nagyjából ezekkel a szavakkal tudnám röviden összefoglalni ezt a kötetet. Bőven lehetséges egy lapon emlegetni a Trónok harcával, sőt, az árulások és az okozott lelki traumák messze túlszárnyalják Martin klasszikusát.


A sorozat kötetei
>> 2. Jay Kristoff: Kinslayer – Testvérgyilkos <<


Ha tetszett, olvasd el ezeket is:
Christelle Dabos: A tél jegyesei Andrzej Sapkowski: Az utolsó kívánság Erin Morgenstern: Csillagtalan Tenger George R. R. Martin: Trónok harca Cassandra Clare: Az angyal

Megjegyzések