George R. R. Martin: Királyok csatája (A tűz és jég dala 2.)


A Királyok csatája 1998-ban, két évvel a Trónok harca után jelent meg, Magyarországon 2003 óta olvashatjuk. Én azonban a saját példányaimat eredeti nyelven kaptam szülinapi ajándékként 2024-ben. Az első rész után szinte azonnal belevetettem magam a folytatásba, elolvasása azonban az indokoltnál bőven több időt vett igénybe az életem gyökeres változásai miatt.

Love is poison. A sweet poison, yes, but it will kill you all the same.
688. oldal, Harper Voyager, New York, 2011
914 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780007447831 · ASIN: 0007447833


Nem gondoltam volna, hogy majd pont ezen a könyvön fogok hangosan nevetni, mégis megtörtént. Többször is. Tyrion elkezdett az abszolút kedvencemmé válni (pedig a tévésorozatban Jon Snow volt a mindenem). Ehhez hozzájárult a Lannister törpe ironikus humora, ami a lapokon sokkal több teret kapott.

„[…] I think I might be able to bring you into the castle kitchens.”
[…] „M'lord, I'd poison you. Every man who's tasted my cooking has told me what a good whore I am.”
579. oldal, Harper Voyager, New York, 2011
914 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780007447831 · ASIN: 0007447833

Ha már szereplőknél tartunk, Daenerys Targaryen kezd hátracsúszni a kedvenceim ranglétráján. Míg a tévésorozatban végig kitartottam mellette, valamint az első kötetben is szerettem róla olvasni, most valahogy nehezebben csúsztak az ő fejezetei, nem szívesen olvastam a Keskeny-tenger túlpartján történtekről. Theon és Sansa kevésbé idegesítettek, mint a tévésorozatban, a lapokon sokkal érthetőbbé váltak a motivációik.

Power is a curious thing, my lord.
119. oldal, Harper Voyager, New York, 2011
914 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780007447831 · ASIN: 0007447833

Westeros ​földjére ősz borul, az eget kettészelő üstökös vérontást és nyomorúságot jósol. Sárkánykő komor falaitól egészen Deres rideg földjéig seregek gyülekeznek; céljuk a Vastrón és a hét királyság fölötti uralom megszerzése. A Starkok bosszúra szomjaznak, ám a Lannisterek elsöprő vagyonával és haderejével kell szembenézniük, míg a Baratheon-házban fivér fordul fivér ellen.

A fegyverek zajától távol több évszázad óta először újra sárkányüvöltés visszhangzik a világban. Daenerys Targaryennek ki kell vezetnie népe maradékát a sivatagból, és meg kell óvnia gyermekeit, a három sárkányfiókát, akik az egész történelem menetét megfordíthatják.

Eközben a mindenki által elfeledett és cserben hagyott Éjjeli Őrség maradék erejét összeszedve a Falon túlra indul, hogy szembenézzen a kietlen északi pusztákon rejtőzködő fenyegetéssel; az Őrség ifjú felderítője, Havas Jon útja sötétségbe és hidegbe vezet.

George R. R. Martin elsöprő sikerű könyvsorozata, A tűz és jég dala második része a kortárs fantasztikus irodalom egyik csúcsteljesítménye.


Annak ellenére, hogy ebben a kötetben egy lassabb cselekményt kapunk, a történet még mindig bővelkedik fordulatokban és kalandokban. Westeros világa és a karakterek, azok kidolgozottsága egyszerűen lenyűgöző. A szereplők sokasága és a cselekmény összetettsége végett rengeteg szálon fut a történet, így tőlem sokkal nagyobb odafigyelést és koncentrációt igényelt, mint a korábbi kötet. Néha mire visszarázódtam egy-egy szemszögbe, véget ért a fejezet és megint valaki másról volt szó. Néha nehezen követtem, ki merre jár és mi történt vele az előző etapja végén.

Varys smiled. „Here, then. Power resides where men believe it resides. No more and no less.”
„So power is a mummer's trick?”
„A shadow on the wall,” Varys murmured, „yet shadows can kill. And ofttimes a very small man can cast a very large shadow.”
120. oldal, Harper Voyager, New York, 2011
914 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780007447831 · ASIN: 0007447833

Nagyon tetszett, hogy egy-egy fontosabb esemény - mint például Királyvár csatája - nincs mással megszakítva, a szükségesnél nem több nézőpontból szemléljük az eseményeket. Nem csak a befejezésre, a könyv egészére igaz, hogy jobban örültem a rövidebb fejezeteknek, így valamivel gyorsabban haladtam.

Királyok csatájában egyre nagyobb bepillantást nyerhetünk a vallási berendezkedésbe, melyet Molyon @Simánréka95 felhasználó foglalt össze tökéletesen: "a régi istenek helyét átvették a Hetek, most pedig őket a Fény Ura hívja ki. Az csak most esett le, hogy a régi istenek képviselik a totemizmust (fák arccal), a Hetek a többistenhitet, míg a Fény Ura az egyistenhitet tanítja."

The night is dark and full of terrors.
21. oldal, Harper Voyager, New York, 2011
914 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780007447831 · ASIN: 0007447833


Összességében
A Trónok harca után ugyanolyan színvonalas folytatást olvashattunk, több nézőpontból és összetettebb cselekménnyel. Tyriont még inkább megkedveltem ebben a kötetben, a rövidebb fejezeteknek köszönhetően gyorsabban tudtam haladni az olvasással.


A sorozat kötetei
>> 2. George R. R. Martin: Királyok csatája <<
3. George R. R. Martin: Kardok vihara
4. George R. R. Martin: Varjak lakomája
5. George R. R. Martin: Sárkányok tánca


Ha tetszett, olvasd el ezeket is:
C. S. Lewis: Az oroszlán, a boszorkány és a ruhásszekrény J. R. R. Tolkien: A Gyűrűk Ura Samantha Shannon: A Narancsfa-kolostor Andrzej Sapkowski: Az utolsó kívánság Mark Lawrence: Tövisek ​Hercege

Megjegyzések