Sarah J. Maas: Throne of Glass – Üvegtrón (Üvegtrón 1.)

Fülszöveg
Az ​ismert világ leghíresebb orgyilkosa. Celaena Sardothien gyönyörű és halálos. A sors nagy dolgokat tartogat a lenyűgöző, ifjú nő számára.

Távolvég sötét, nyomorúsággal teli sóbányáinak mélyén egy megviselt,tizennyolc éves lány robotol a rabszolgák között. Életfogytiglanig tartó kényszermunkára ítélték. Hiába képezték ki a földrész legjobb orgyilkosai. Hiába lett a halálos mesterség leghíresebb művésze. Elkövetett egy végzetes hibát. Elfogták.

A kegyetlen börtönbe egy napon különös látogató érkezik. Az ifjú és felettébb jóképű Westfall kapitány meglepő ajánlatot tesz a rettegett orgyilkosnak. Szabad lehet, ha előtte végrehajt egy hihetetlenül vakmerő és elképesztően nehéz feladatot. Az ország koronahercege bajnokot akar küldeni az apja halálos versenyére. Csatasorba állnak a birodalom legtehetségesebb tolvajai és legkönyörtelenebb harcosai. A küzdelem tétje az életben maradás. Ha győz, Celaena visszanyeri a szabadságát. Függetlenül attól, hogy képes lesz-e megnyerni a kegyetlen versengést, megrázó felfedezés vár az ifjú hölgyre. Már csupán az a nagy kérdés, hogy meglágyulhat-e egy orgyilkos kőszíve.


Egyik barátnőmmel kötöttünk egy üzletet, hogy ha ő elkezdi nézni a Trónok harcát, nekem el kell kezdenem olvasni az Üvegtrónt - és fordítva. A történet már régóta érdekelt, főleg, hogy mostanság ekkora a hype körülötte, azonban az üzletkötés nélkül még valószínűleg a következő évig halogattam volna. Végül én voltam az, aki először teljesítette a rá eső részt.


Nem tudnám megmondani, hogy mit is vártam ettől a regénytől, azonban biztosan nem ezt. A vártnál sokkal lazább és humorosabb volt (remélem, hogy a humor a továbbiakban is hangsúlyos lesz), a történet pedig úgy rántott be, mint mostanság egyetlen másik könyv sem.

„You don't care for salmon?”
„I hate fish. I'd rather die than eat it.”
„That's surprising,” he said, taking a bite.
„Why?”
„Because you smell like one.”
92. oldal, Bloomsbury USA, 2019
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781547604319

Bár sablonokra és klisékre épül, az írónő stílusa sodorja az olvasót, aki csak később, az olvasás befejeztével jön rá, hogy a szereplők között jobban áramló kommunikációval igazából a bonyodalmak nagyjából fele kiküszöbölhető lett volna. Azt sajnáltam, hogy eleinte nehezen indul be a sztori, hiszen már az alaphelyzetből is sokkal több izgalmat lehetett volna kihozni, a kezdeti minimális csalódottságért azonban kárpótolt a 48-49-50. fejezet, melyek cselekményét olvasva - mint valami idióta - csapkodtam a könyvet a vonaton és kérdőre vontam, hogy mégis mi történik?. Ha videóra vettem volna a reakciómat, a fentebb említett barátnőm biztosan jót mosolygott volna. Hatalmas pluszpontja részemről a történetnek, hogy nem lett belőle Twilight-méretű szerelmi háromszög, és valójában nem a romantikus szál köré szerveződött a cselekmény.

Celaena a könyv feléig (háromnegyedéig?) rettentően idegesített; borzasztóan nagyképűnek találtam és meg tudtam volna fojtani egy kanál vízben. Túlzásnak éreztem, hogy ő a világ legjobb bérgyilkosa, mert a viselkedése ezzel a ténnyel éles ellentétben állt, és okozott logikai bukfenceket a történetben ez a kijelentés. 

A két legfontosabb férfi szereplő közül Chaolt sokkal szimpatikusabbnak találtam Doriannél, és bízom benne, hogy ezzel nem vagyok egyedül. Ahogy abban is bízom, hogy nem fogok csalódni és nem fogom megbánni, hogy belé vetettem a bizalmamat. 

„Guards are of no use in a library.” Oh, how wrong he was! Libraries were full of ideas – perhaps the most dangerous and powerful of all weapons.
55-56. oldal, Bloomsbury USA, 2019
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781547604319

Tiniként valószínűleg ugyanannyira imádtam volna ezt a történetet, mint amennyire most a Trónok harcára rá vagyok kattanva - de mint tudjuk, későn érkező vagyok és élből elutasítok mindent, amit hirtelen túlságosan felkapnak. Akkor is valószínűleg teljesen odáig lettem volna a történetért, ha rövidebb idő alatt sikerül befejeznem, ez azonban sajnos nem az az időszaka az életemnek, amikor falom a könyveket, így megelégszek azzal, hogy elolvastam, élveztem, és adok rá egy erős 4 csillagot.


Összességében
Teljesen más stílusú történetet kaptam, mint amire számítottam, és fedeztem fel benne hibákat, mégis egy izgalmas könyvet olvashattam. Már értem, mire fel ez a nagy rajongás körülötte. Bízom benne, hogy a szereplőkbe és a történetbe vetett bizalmamat nem fogom megbánni a későbbiekben sem.


A sorozat kötetei
0,1-0,5 Sarah J. Maas: The Assassin's Blade – Az orgyilkos pengéje és más történetek
>> 1. Sarah J. Maas: Throne of Glass – Üvegtrón <<
2. Sarah J. Maas: Crown of Midnight – Éjkorona
3. Sarah J. Maas: Heir of Fire – A tűz örököse
4. Sarah J. Maas: Queen of Shadows – Árnyak királynője
5. Sarah J. Maas: Empire of Storms – Viharok birodalma
6. Sarah J. Maas: Tower of Dawn – A hajnal tornya
7. Sarah J. Maas: Kingdom of Ash – Felperzselt királyság 1-2.


Ha tetszett, olvasd el ezeket is:
Elizabeth Lim: Hat bíborszín darumadár George R. R. Martin: Trónok harca Christopher Paolini: Eragon Mark Lawrence: Tövisek ​Hercege Suzanne Collins: Az éhezők viadala

Megjegyzések