Rényi Ádámtól korábban még nem olvastam, amikor azonban az Erika néni szembejött velem, egyből felkeltette az érdeklődésemet. Alapvetően nem túlzottan rajongok novellákért, a humort viszont kifejezetten szeretem, ráadásul a könyv borítója is azonnal megtetszett. A magyar szerzős kihívásomra vettem meg, végül kimondottan kellemes szórakozásnak bizonyult.
Eleinte kissé zavart, hogy a kötet kifejezetten szellősen van szedve. A betűméret és a sorközök nem indokoltak, nélkülük sokkal vékonyabb lenne ez az amúgy sem vaskos könyv. Így viszont kellemes volt a szememnek a korábban olvasott apró, sűrű szövegek után.
Rényi Ádám rövid és fordulatos novellái sokaknak szereztek vidám vagy éppen elérzékenyítő perceket az elmúlt években. Az Osztálytalálkozó és A bezzeggyerek után most végre itt a folytatás. Az Ünnepi Könyvhétre jelenik meg a szerző harmadik kötete: Erika néni.
Miért kerül kínos helyzetbe a népszerű író a saját könyvheti dedikálásán? Hogyan menti meg a nagymama leleményessége a tragikus fordulatot vevő családi ünnepet? És mi történik, amikor kivételesen az egyébként elfoglalt apuka vesz részt a szülői értekezleten?
A legtöbb novella fantasztikus csattanókkal zárul, melyek néha kiszámíthatóak, engem legtöbbször mégis váratlanul értek. Ezek a rövid történetek tele vannak abszurdumokkal, és bár Rényi Ádám stílusa eléggé szókimondó, nem titulálnám tolakodónak. Az olvasás során bőszen jegyzeteltem minden egyes novelláról, úgyhogy következzék a lista, mely egyben tartalomjegyzékként is szolgál.
Erika néni: tetszett
Központi figurája a mindenki életében előforduló, kiállhatatlan, kielégíthetetlen tanár. Ironikus módon az én "Erika nénim" az irodalomtanár volt.
Dedikált példány: tetszett
Mindenkiben megvan az a félelem, mely ebben a történetben megjelenik. Egyesek esetében ez irracionális, olyan azonban biztosan előfordult már mindenkivel, hogy valakinek a nevére nem (vagy rosszul) emlékezett. És éppen az teszi annyira viccessé a novellát, hogy mindannyian voltunk már ilyen helyzetben.
Mosás, berakás: tetszett
Egyszerűen fájt, mekkora félreértések szerepelnek a történetben, és ezek ellenére mégis milyen mély a szeretet a karakterek között.
Alpár evangéliuma: tetszett, abszolút kedvenc lett
Vérfagyasztóan jó szatíra és karikatúra. Konkrétan hangosan nevettem, és ettől a novella igazságtartalma csak még elszomorítóbbá vált. Mondanám, hogy kötelező olvasmánnyá tenném, azonban így is lennének olyanok, akik nem látnák a fától az erdőt.
– […] Neked ez tényleg akkora érték? Hát annyira fájna neked meg a kanonok rokonodnak, ha ilyen mondatok egyszerűen nem szerepelnének a Jézuska könyvében?– Mi az, hogy a Jézuska könyve? Tudod te egyáltalán, hogy ki volt Jézus Krisztus?– Szupersztár!
43. oldal, XXI. Század, Budapest, 2024
208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635684472
Egy fénykép: tetszett
Ez a novella elég kemény. Központi alakja 35 év távlatából ismeri meg a múltjának egy kegyetlen történését, és az is elgondolkodtató, hogy magához az eseményhez az akkor még kisgyermek főszereplő szülei hogyan álltak hozzá. Hazánkban ugyanis hódít a struccpolitika – íme, a következmény.
Mindig azt éreztem, anyám képtelen megérteni, bármiről beszélek is neki, vagy mintha csak távolról hallaná, és inkább megvárná, hogy a szavaimat elfújja a szél, hogy neki már ne legyen dolga velük.
46. oldal, XXI. Század, Budapest, 2024
208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635684472
A Margaréta Könyvklub: tetszett
Őszintén szólva ebből a bandából mindenkit sorra felpofoztam volna. Alapvetően hiszek a nyílt és transzparens kommunikációban, melynek hiánya okozta a történetben az egyetlen bonyodalmat. Nem hiába mondják, hogy minden fontos dolgok kulcsa a kommunikáció.
Máglyarakás: tetszett
A szöveg egy darabig idegesített, az utolsó néhány sort elolvasva viszont majdnem elsírtam magam.
Téves kiszállítás: nem tetszett
Nagymamám és a temu kapcsolata már-már nevetséges. Mindig minden hülyeséget megrendel, majd a felét visszaküldi, mert nem tetszik neki, nincs megelégedve a “minőséggel”, és kijelenti, hogy többet a temuról nem rendel. Majd a következő héten érkezik az újabb csomag. Szóval amikor megláttam, hogy ez a novella egy nagymama temus rendeléséről szól, majdhogynem ordítottam a röhögéstől. Azonban amint a nagymama rendelése megérkezett, váratlan fordulatot vett a történet, és ettől fogva nem tudta elnyerni a tetszésemet.
Újra otthon: nem tudom eldönteni, hogy tetszett-e
Hangulatépítés szempontjából kiváló a novella, ugyanis olyan nyugtalanító, hogy rendesen feszengtem, amíg olvastam. Az alapkoncepciót viszont nem teljesen értettem, maga a történet pedig nem hagyott bennem mély nyomot.
A szürkék hegedőse: nem tetszett
Ritkák azok a történetek, melyeknek az alapja nem félrekommunikáció. Sajnos ez egy volt a sok közül.
Egy kis csoda: tetszett
A cím ellenére a novella története egy krimi-dokufilmben is megállná a helyét – én legalábbis biztosan kigúvadt szemekkel nézném végig.
Jóska: nem tetszett
Az alapkoncepciót nem igazán értettem. Ismét a kommunikációs hibákra és a félreértésekre alapoz, a főszereplő személyisége pedig egyszerűen csapnivaló.
Terápián: tetszett
Már a címből sejtettem, hogy ez durva lesz, a végkifejletre azonban mégsem számítottam. Meghökkentő, nyakatekert alaphelyzetbe csöppenünk bele, amelyre a terapeuta válasza hasonló kaliberű.
A törzsvendég: tetszett
Szintén elég kemény sztori, egyáltalán nem kiszámítható kimenetellel.
Kapuzárási pánik: nem tetszett
Operáló eszköze a szokásos hibás kommunikáció, azonban amikor rájöttem, hol is beszélnek el egymás mellett a szereplők, idegesítővé vált az egész.
Az utolsó fuvar: tetszett
Talán ez az egyik legkedvesebb történet az egész kötetben, és jó lenne, ha a valóságban is történnének ilyesmik. Ugyanakkor végtelenül szomorú is, majdnem megkönnyeztem.
Elég!: tetszett
A megjelenített érzések egy része mindenki számára ismerős lehet, kortól és nemtől függetlenül.
Rabság: tetszett
Itt a csattanóra számítottam, mégis jó írásnak gondolom, mert a hangulatot mesterien adja át, szinte tapintható a kilátástalanság és a magatehetetlenség.
Beszéljünk őszintén!: tetszett
Veszélyes vizekre eveznek ennek a novellának a főszereplői, éppen ez teszi annyira viccessé és hangosan nevetőssé.
– A kislányodról lenne szó.– Mi van Enikővel?– Nem tagadom, Enikő nagyon csinos lány. Rád hasonlít, szerencséje van. Csak hát Zsófi lányom szerint, hogy is mondjam…– Na, mondjad csak!– Fogalmazzunk úgy, hogy tud élni az adottságaival.– Ezt mégis hogy érted?– Ne értetlenkedj, Móni! Több faszt fogott, mint kilincset, na!– Te most komolyan lekurváztad a lányomat?– Nem én! Mondtam én, hogy pénzért csinálja? Nem mondtam.
136. oldal, XXI. Század, Budapest, 2024
208 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635684472
64907: tetszett
A számsor alapján arra tippeltem, valami második világháborúhoz köthető sztori lesz, és nem is tévedtem. Mégsem számítottam arra, ahogy Rényi Ádám lezárta a történetet.
Szülői értekezlet: tetszett
A csattanóra itt is lehetett számítani, maga a szituáció és a szereplők végkifejlethez való eljutása azonban megmosolyogtatott.
Életem szerelme: tetszett
Maga a történet kissé hasonlított a miénkre, de szerencsére nem minden aspektusában. Teljesen megértem a főszereplő férfi helyzetét és nagyon sajnálom a körülményei miatt, melyek szomorúsága egyébként csak úgy csöpög az utolsó mondatokból.
A Papa karácsonya: tetszett
Idilli pillanatképet láthatunk, a nagyszülők karácsonyi készülődését, mely folyamán egy váratlan dolog történik, groteszkké téve a történet hátralévő részét.
Élő Költők Társasága: tetszett
Remélhetőleg nem egy (ijesztő) jövőképet fest le, ugyanis belegondolni is rossz, hogy az Élő Költők Társasága még valósággá is válhat.
A színházlátogatás: tetszett
Bár maga a novella szomorú, mégis tetszett, mert Rényi pontosan megragadta azt az érzést, amikor sok múlik apróságokon. Teljességgel emberi történet.
Márta néninek meg kell halnia: tetszett
Spoiler vagy sem, a novella a mai fiatalok ingatlanhoz jutásának egyetlen módját mutatja be. Csodaszépen megragadja a lényeget, ugyanakkor végtelenül elkeserítő is.
Botrány: tetszett
Kissé bagatell, mégis nevetős történet.
Hivatás: nem tetszett
Lehet, hogy velem van a baj, nem sikerült rájönnöm, mi lehet az említett hivatás így a XXI. században. Az egyetlen ötletem túl régimódi, hogy manapság is megállja a helyét.
Post it: tetszett
Jópofa cselekmény alakul a lapokon, ahogy a takarítónő és a feleség írogatnak egymásnak. Kifejezetten életszerű szituáció, mely kifigurázza azokat a bizonyos nőket.
Ki vagyok én?: tetszett
Biztosan mindenkiben megfordult már a kérdés, mely a novella címét is adja. Úgy gondolom, minden ember egyedi, és mindenki érdekes, még akkor is, ha ő saját maga nem feltétlenül azonnal talál választ a kérdésre. Bíró Csaba sem kivétel ez alól, minél többet olvastam róla, annál inkább láttam, hogy ő is figyelemre méltó egyéniség.
Összességében
Kellemes kikapcsolódás volt. A novellák története kifejezetten abszurd, csattanóik legtöbbször váratlanok; éppen ez adja neki a humort. Nem egy novellán hangosan nevettem. Rényi Ádám szókimondó stílusa kifejezetten bejött.
Ha tetszett, olvasd el ezeket is:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése