Shannon Chakraborty könyvére már tavaly, az eredeti megjelenésekor felfigyeltem az Instagramon @halfwildbooks által, és már pusztán a
borító miatt is elhatároztam, hogy be fogom szerezni. Ekkor még angolul gondolkodtam benne, azonban nagyon örültem, amikor láttam, hogy magyarul is megjelenik. Mivel eredetileg két borító készült hozzá, örültem is, meg nem is, amikor megtudtam, hogy ezzel a sötétebbel érkezik Magyarországra, azonban ha a kiadó a
másikat választotta volna, valószínűleg ugyanígy éreznék.
Habár az istenfélő emberek szerint pénzzel nem lehet boldogságot venni, személyes élményeim alapján tanúsíthatom, hogy a szegénységgel pedig semmit sem.
69. oldal, Agave Könyvek, Budapest, 2024
554 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635982882 · Fordította: Tamás Gábor
Eleinte féltem tőle, hogy mennyire lesz túl "keleties", mert bár vonzanak az arab mondakör elemei, a Távol-Kelet valóban távol áll tőlem. Amikor pedig olvasni kezdtem, először elszomorodtam, hiszen az írói stílus és a regény felépítése - vagyis az, hogy egy írnok mesél, természetesen saját magát is beleszőve a történetbe - kifejezetten nem tetszett, később azonban a cselekmény nagymértékben kárpótolt a kezdeti csalódásokért. Illetve a fekete humor, amit a legtöbb történetben nagyon szeretek.
Amína asz-Sziráfi az Indiai-óceán hírhedt kalózaként túlélt ármánykodó zsiványokat, bosszúszomjas kalmárhercegeket, számos férjet és még egy démont is, hogy most visszavonultan élhessen anyaként a családjával, mentesen mindentől, aminek akár a leghalványabb köze lehet a természetfölöttihez.
Amikor azonban egy olyan munkát ajánlanak neki, melyre egyetlen rabló sem mondhat nemet, Amína lelkesen tér vissza egykori életéhez régi legénységével. Egy eltűnt lányt kell megtalálniuk, cserébe pedig akkora gazdagságra tehet szert, hogy egyszer s mindenkorra biztosíthatja vele családja jövőjét. Ám minél mélyebbre ássa magát, annál világosabban látszik, hogy jóval több van ebben a munkában és a lány eltűnése mögött, mint amennyit elárultak neki.
Shannon Chakraborty, a Dévábád-trilógia szerzője tengereken játszódó, varázslatokkal és veszedelmekkel teli új regényében kalózokról és bűbájosokról, titkos és tiltott ereklyékről és ősi rejtélyekről szóló történetet mesél el, amelyben egy nő eltökélt célja, hogy megragadja az utolsó lehetőséget a dicsőségre… és saját maga írja meg a legendáját.
A fülszövegből is kitalálhatja az olvasó, hogy ebben a könyvben bizony nincsenek üresjáratok. Bár eleinte döcögős - ahogy Amína sem akarja rászánni magát a feladatra -, illetve a fentebb megnevezett okok miatt nehezen hangolódtam rá, hamar rá kellett jönnöm, hogy a nákúdzá kalandjai valójában pörgősek, a kötet szinte minden oldalán történik valami, amitől az olvasó szíve a torkában doboghat.
Miután sikerült megszeretni, valóban nagyon szerettem az Amína asz-Sziráfi kalandjait. Megjelenésében és tartalmában is rendkívül részletgazdag mind a világépítés, mind a múlt eseményeinek tekintetében. Történelmi pontosságát többéves kutatómunkának köszönheti, mely akkor is messziről üvöltene róla, ha a szerző nem részletezné, mennyi munkát igényelt a legapróbb részletek precíz elhelyezése.
A gazdagok szemében mindig is az volt a szegények legnagyobb bűne, ha visszavágnak. Ha felhagynak azzal, hogy csöndben szenvedjenek, és inkább megzavarják az életüket, a könyörületes társadalomról szóló képzelgésüket, amelyben az események véletlen összjátékának köszönhetően ők kerültek a csúcsra. Ha azt mondják: nem.
177. oldal, Agave Könyvek, Budapest, 2024
554 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635982882 · Fordította: Tamás Gábor
Akárcsak a cselekmény, a szereplők is az utolsó pontig alaposan kidolgozottak. Szokatlan, de számomra idővel kifejezetten szimpatikussá váló főszereplővel operál a regény, egy olyan nővel, aki teljes mértékben kilóg a fantasyk főszereplőinek sorából. Amína egy már visszavonult kalóz, elsősorban anyuka, aki a világtól elzárkózottan neveli tízéves lányát, Mardzsánát. Amikor azonban a Szalíma szajjida által rábízott feladat elszólítja otthonról, a kaland élvezetének és a hátrahagyott kislány miatti bűntudatnak a kettőssége gyötri, ami a végletekig emberivé teszi. Arról nem is beszélve, hogy az írónő olyan apró részletekre is figyelt, mint a karakterének korával járó egészségügyi panaszok - Amínának fáj a térde, és ez többször visszatér a regényben.
Amiben Amína még eltér más női alakoktól, az az, hogy nem névtelenül, a nulláról elindulva építgeti az életét, hanem már félelmetes hírnévvel rendelkezik és több kalandot is átélt, melyekre az írónő az írnokon keresztül újra és újra visszautal. Emiatt néha azt éreztem, le vagyok maradva egy lépéssel, néha meg már csak nagyon szerettem volna tudni, mi történt, de szerencsére épp akkor kaptam választ a kérdéseimre, amikor már kezdtem türelmetlenné válni.
De nem csak a főszereplő egyedi, az egész bagázs rendkívül szokatlan. Minden karakternek megvan a saját története, és vannak, akik már a családjuk mellől térnek vissza Amína mellé a Marávati fedélzetére. A nákúdzá legénységéből leginkább Dalílát és Tinbut kedveltem.
Van úgy, hogy az ember egy üldözési mániás méregkeverőt szeretne maga mellett tudni.
92. oldal, Agave Könyvek, Budapest, 2024
554 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635982882 · Fordította: Tamás Gábor
Rengeteg lehetőség rejlik még a történetben, és végülis örülök, hogy nem stand alone fantasyról van szó, hanem egy (remélhetőleg) ötrészes sorozattá növi ki magát. Mivel imádom a kalózos történeteket, az Amína asz-Sziráfi kalandjai pedig rendkívül magas színvonalú mű, látok rá esélyt, hogy az egyik kedvencemmé fogja tudni kinőni magát. Az egyetlen, ami zavar, az az időtényező: Chakraborty 2020-ban kezdte el írni a végül 2023-ban megjelent első kötetet, míg a folytatást 2025 második felére várhatjuk, angolul.
Ahogy mondtam, nem tartom sokra a politikusokat. Mi, kalózok legalább becsületesek vagyunk a céljainkat illetően.
48. oldal, Agave Könyvek, Budapest, 2024
554 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635982882 · Fordította: Tamás Gábor
Összességében
A lenyűgöző külső lenyűgöző belsőt rejt; kezdeti aggodalmaim ellenére végül sikerült nagyon megszeretnem a könyvet. Történelmi pontossága és világépítésének részletessége példátlan, akárcsak a főszereplője is: egy visszavonult kalóz, elsősorban inkább anyuka, korából fakadó nehézségeivel és olyan hírnévvel, ami végülis újabb kalandra hívja.
A sorozat kötetei
>> 1. Shannon Chakraborty: Amína asz-Sziráfi kalandjai <<
Ha tetszett, olvasd el ezeket is:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése