TRIGGER WARNING: öngyilkosság, szexuális erőszak
Fülszöveg
„Úgy akarnak rajtunk abortuszt végrehajtani, hogy már régen megszülettünk.”
Perzselő, kora nyári nap, és egy filozófiatanár, akinek elhullnak az érettségizői. Az egyik holnap nélkül, öntudatlanul várja a halált. A másik végigvágja az ereket a csuklóján. Nincs más nyom, csak az óránkénti SMS, ez tudatja, hogy a lány még nem vérzett el.
Mi ez, egy különös hatalmi játszma? Vajon hol a pendrive, ami kulcsot ad mindenhez, és megállíthatja a pusztulást?
A cinikus, fiatal filozófiatanár küzd, kutat, megpróbálja megakadályozni a megakadályozhatatlant, és visszafordítani a visszafordíthatatlant. Válaszokat keres olyan kérdésekre, melyeket senki sem szeretne feltenni.
Útján nem csak halál, de nagy filozófusok gondolatai is elkísérik. A létezés új értelmet nyer, ha közel a pusztulás.
Egy olyan világban, ami a szeretet tagadására épül, létezhetnek még hősök?
Vajon akad bárki köztünk, aki ártatlan?
„Ha az ember elgondolja, milyen végtelen az idő és a tér, ami a világot alkotja, és ha belegondol, hogy mennyire apró és megmagyarázhatatlan pontja ő e végtelenségnek, megrémül. Ha nincs hazugság, csak a rémület marad. A végtelen térségek örök hallgatása ugyanis rettegéssel tölt el bennünket.” (Pascal)
Intellektuális thriller azoknak, akik szeretik a kihívásokat
Gulyás Péter 2016-ban megjelent regényét egy Könyvmolyképzős raktárvásár keretein belül szereztem be, pusztán olyan indokokból, hogy filléres tétel volt, valamint tetszett a címe és a borítója. Kezdem úgy gondolni, hogy az így elkövetett impulzusvásárlásokról leszokhatnék.
Nem az a bajom, hogy előrefelé kell élnem, miközben csak utólag nyerhet értelmet bármi, hanem az, hogy utólag valóban értelmet nyert minden.
9. oldal, Könyvmolyképző, Szeged, 2016
248 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633997567
Mivel amúgy többnyire jókat írtak róla, a könyv befejeztével a saját épelméjűségemet és jó ízlésemet kérdőjeleztem meg, mert bár voltak benne nagyon jó gondolatok (főleg az elején), összességében nézve nekem ez túl sok volt, végig azt éreztem, hogy nem vagyok elég alkoholista ehhez a könyvhöz, helyette túl racionális vagyok; és ismét konstatáltam, hogy a filozofikus regény műfaja baromira nem nekem való. Tudtam, hogy valami szimbolikát kellene benne keresnem, ami által értelmet nyer a regény nagy része, ez azonban nem sikerült.
Annyi történetet rétegezünk a tetemére, amennyi csak kell ahhoz, hogy normálisnak érezzük beszélőből elbeszéltté válását.
20. oldal, Könyvmolyképző, Szeged, 2016
248 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633997567
Többször éreztem úgy, mintha a könyv hasonlítani akarna Fitzek Terápiájához, a német szerző thrillerével ellentétben azonban itt nem tudtam elhatárolni, mi a valóság és mi hallucináció (vagy valami más?). Az olvasás befejeztével igazából fogalmam sem volt, hogy mi történt meg ténylegesen, és mi zajlott a pszichotikus állapotban, abban azonban biztos vagyok, hogy bármi is volt "igaz" ebből, az a valóságtól teljes mértékben elrugaszkodott. Elismerem, hogy fontos témákat feszeget, a kivitelezés viszont esetemben hagyott némi (sok) kivetnivalót maga után.
A csomón maradt néhány kulcs, amihez nem találtam még zárat.
86. oldal, Könyvmolyképző, Szeged, 2016
248 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633997567
Összességében
Fitzek Terápiájához akar hasonlítani, mégsem sikerül neki, mert a német író regényével ellentétben itt nem elhatárolható a valóság a pszichózisban játszódó eseményektől. Bár fontos témákat feszeget, a kivitelezés miatt idővel inkább csak szerettem volna túl lenni rajta.
Ha tetszett, olvasd el ezeket is:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése